Reality prodávám už přes 30 let

Mí klienti se často ptají, jak mě napadlo otevřít si realitní kancelář v době, kdy to u nás ještě vůbec nebylo zvykem. Mé začátky byly velmi prozaické, a teď, s odstupem doby, mohu klidně přiznat, že docela odvážné. Jak to všechno začalo? 

Čas převratu, čas nových začátků

Byl listopad 1989, na náměstích probíhaly demonstrace a venku už byla pěkná zima. Asi i proto mě dohnala viróza a já ulehnul doma u televize. Protože rád čtu, dostal jsem se tehdy i ke knize z prostředí realitního byznysu v USA. Bohužel si dnes už nepamatuji název a ani autora knihy. Asi by bylo zajímavé se do ní znovu začíst. A při četbě té knihy a poslouchání úžasných zpráv v TV jsem se rozhodnul. Ano, to chci dělat! 

Moje první cesta tedy vedla na Městský národní výbor v Litoměřicích a poměrně rychle jsem měl v ruce papír z cyklostylu – kopírky tehdy ještě nebyly – se souhlasem k podnikání. A teď jak začít? 

Úkol č. 1: Sehnat klienty

Zašel jsem si stoupnout před inzertní nástěnku ve výloze na Hrádku v Litoměřicích, opsal si několik inzerátů na prodej, v kanceláři zaplatil asi 4 Kč za kontakt na inzerenty, a ty následně kontaktoval s tím, že pro ně nemovitost prodám. 

Tenhle styl náboru nových klientů trval jen dva měsíce. Pak už jsem jej nemusel nikdy znovu využít, stejně jako jsem nemusel volat na inzeráty, které si lidé podávají sami. 

Zakázky by byly, jak je ale realizovat? 

Kancelář jsem si zařídil v panelákovém obýváku, neměl jsem ale telefon. A to byl docela oříšek. Rodiče ale telefon měli, a tak jsem tehdy koupil záznamník hovorů. Byl to přístroj jak z amerického filmu, myslím, že stál 4000 Kč, což byl v tehdejší době zhruba 1 měsíční plat. A pak jsem pendloval mezi naším obývákem a ložnicí svých rodičů, která mi sloužila jako telefonní ústředna. 

Pamatuji si své první zakázky, prodej usedlosti v Oparně, jméno klientů si pamatuji taky, prodej domu v ulici Horní Dubina v Litoměřicích, tehdejší klient je již mým kamarádem a zakázek jsem pro něj realizoval možná okolo 10.  

A to je to, čeho si na mých klientech po celou dobu vážím. Že se vracejí. 

Dobré vztahy jsou pro mě základ

 Dnes se na mne například obrátily děti mé klientky, o jejíž nemovitosti jsme se starali více než 25 let. Chtěly využít našich služeb, protože když jsme se uměli postarat o maminku, tak věří a spoléhají, že se postaráme i o ně. 

 To je jedna z věcí, které mne na mojí práci s lidmi uspokojuje. Mám radost, když jsou spokojeni, když vidím, že se mne spoléhají, radí se se mnou, často otevírají svá srdce a můžeme si sdělovat i naše zkušenosti z jiných oblastí života. 

 K nemovitosti má většina klientů srdeční vztah, někdy i negativní. Vždyť je taky vlastníme často pěknou řádku let a mnohdy je vlastnily již generace našich předků. Je proto naprosto nezbytné být ohleduplný, diskrétní a chápající. Vždy se snažím co nejlépe poradit s ohledem na situaci a zajistit takový průběh celé transakce, aby mí klienti mohli být v klidu, s pocitem, že se v každý moment dějí věci právě tak,  jak mají. 

 Jsem vděčný za to, že tuto službu mohu poskytovat, vážím si toho a těším se na každý pracovní den, co nového přinese.

 

Zbyněk Pěnka

V Litoměřicích, 2020

 

602 348 139

info@reality-reno.cz